اجزای هفت سین

 

اجزای هفت سین

دلیلی که عید نوروز رو از دیگر جشنهاى ایرانیان جدا کرده و باعث ماندگارى این عید باشکوه تا به امروز شده فلسفه اصلی آن یعنی زایش و نو شدن است که در طبیعت دیده مى شود
شکی نیست که یکى از نمودهاى زندگى جمعى ، برگزارى جشن ها و آیین هاى باستانی است،و گرد هم آمدن هایى انسانها که به نیت نیایش و شکرگزارى و یا سرور و شادمانى شکل میگیرد. به همین دلیل جشن ها و آیین هاى جامعه ایران را هم مى توان به سه گروه تقسیم کرد: جشن ها و مناسبت هاى دینى و مذهبى ، جشن هاى ملى و قهرمانى و جشنهاى باستانى که عید نوروز جشن باستانی است که از دوره ناصرالدین شاه تشکیل شد.
عید نوروز از جشن های باستانی ایران است که مبنای آن تازگى بخشیدن به طبیعت و روح انسان است .
یکی از ارکان اصلی عید نوروز ، چیدن سفره هفت سین برای دور هم جمع شدن به هنگام تحویل سال است . در بسیارى از منابع تاریخی آمده که هفت سین نخست هفت شین بوده و بعدها به سین تغییر یافته است.
شمع
شیرینى
شهد (عسل)
شمشاد
شربت
شقایق
شیر
در کل ، هر چند اجزای سفره هفت سین باستانی و معنادار هستند و ریشه در سنت ایرانیان دارد به طور معلوم نظریه هفت جز آغاز شونده با سین جدید است و احتمالا در قرن بیستم میلادی به کمک رسانه های جمعی پا گرفته و فراگیر شده است.
اجزای اصلی تشکیل دهنده هفت سین
سیر ، سرکه ،سبزه ، سیب ،سمنو ،سنجد ، سماق
و دیگر اجزایی که در سفره هفت سین قرار میگیرد. سکه ، قران ،آینه ، شمعدان ،ماهی قرمز ،گندم ، دیوان حافظ ، نان سنگک ، تخم مرغ رنگ شده و جامی پر از آب.

بازدید : 215 نفر      تاریخ ارسال : ۱۳۹۶/۱۰/۲۲      نویسنده : unnamed      موضوع : دسته‌بندی نشده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات
تبلیغات شما با کمترین هزینه در این قسمت

تمامی حقوق مادی و معنوی برای سایت نوروز 97 محفوظ می باشد.