نماد سنبل در سفره هفت سین

 

نماد سنبل در سفره هفت سین

تاریخچه سفره هفت سین که به دوره ناصرالدین شاه برمیگردد دارای قدمتی زیاد و یکی از رسومات محبوب در ایام عید بین ایرانیان است.این سفره هر ساله در ایام نزدیک به عید پهن میشود که هفت اجزای آن با سین شروع میشود.یکی از این اجزا و نماد سنبل در سفره هفت سین است.
سیر ، سرکه ، سیب ، سبزه ، سنجد ، سنمو ، سماق ، سکه
در کنار این سین ها اجزای دیگری هم قرار داده میشود که زینت بخش سفره و روشن بخش زندگی است.آینه و قران ، قرآن که کتاب مقدس مسلمانان است.دیوان حافظ و شناهنامه فردوسی، شمعدان که به تعداد فرزندان خانواده شمع بر روی آنها قرار داده میشود. تخم مرغ رنگی ، میوه ، شیرینی ، آجیل ، گلاب ، تنگ آب که در آن ماهی قرمز قرار دارد.طبق گفته مورخان و تاریخ نگاران سین های موجود در سفره نمادی از باروری ، ثروت ، نوزایی و … است.همچنین آنها را به خدایان ایران باستان نسبت هم داده میشود مثل آناهیتا ، سپندارمذ ، ایزدبانوهای آب و خاک .

نماد سنبل در سفره هفت_سین

سنبل
یکی از نمادهای هفت سین است که زیبایی خاصی دارد که در رنگ های محتلف وجود دارد بنفش ، صورتی ، سفید و قرمز که با عطر بسیار خوش بو و رنگ زیبا سفره شما را خاص تر میکند.سنبل که خاستگاه آن در شرق دریای مدیترانه ، ایران و چند کشور دیگر است نماد سنبل نام سرده ای از گل هاست که در گذشته جزو تیره سوسنیان محسوب میشود.از قدیم و ایام گل سنبل جنبه یک گل زینتی و خوش بو بوده است زمان گلدهی آنها در اوایل بهار است چون این گل در بهار می روید نماد سر سبزی و شکوفایی را دارد.این گیاه بسیار زیبا به دو روش کاشته می شود.بصورت بذر که زمان گلدهی آن طولانی تر است و پیازچه آن پیاز آن را به روش های خاصی برش میدهند و زمان گلدهی آن زودرس است.
این گیاه در کشور هلند در نواحی مزارع بزرگ سنبل و لاله کاشته میشود دلیل محبوبیت کشور هلند در پرورش گل به ۳ عامل برمیگردد.
مواظبت ، دقت و منطقه مناسب و خاک حاصلخیز است اما در کشور ایران چون بیشتر جو آن هوای گرم و خشک است مناسب پرورش این گیاه نسبت به کشور هلند خوب نیست.سنبل به ۳ دسته تقسیم میشود.
۱- سنبل هلندی
۲- سنبل ولایتی یا پارسی
۳- سنبل رومی
تفاوت این ۳ نوع دسته در نوع برگ ، خوشه و پهنای آنها است.و بهترین فصل برای کاشت آنها در گلدان پاییز است

 

 

 

 

 

بازدید : 484 نفر      تاریخ ارسال : ۱۳۹۶/۱۰/۲۶      نویسنده : unnamed      موضوع : دسته‌بندی نشده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات
تبلیغات شما با کمترین هزینه در این قسمت

تمامی حقوق مادی و معنوی برای سایت نوروز 97 محفوظ می باشد.