7سین_

 

۷سین

با نزدیک شدن به عید نوروز خانه تکانی ها و بعد از آن آماده کردن سفره ۷سین شروع میشود و این رسم همیشگی ایرانیان قبل از سال نو است.چیدن سفره هفت سین با اجرای آن که یکی از قدیمی ترین سنت های ایرانیان است و به گفته ی تاریخ نگاران شروع این سنت در دوره ناصرالدین شاه قاجار صورت گرفته است و برخی کشورهای همسایه ایران این سنت را به جا می آورند و سفره ۷سین آنها همانند ما ایرانیان با اجزای مشترکی چیده میشود.
شاید کمتر کسی با اجزای ۷سین آشنا نباشد و معنای هر کدام از اجزا را نداند به همین دلیل ما در سایت نوروز۹۷ که مطالب تخصصی عید نوروز برای شما جمع آوری کرده ایم تا بیشتر با این سنت آشنایی پیدا کنید.خوب اجزای اصلی هفت سین متشکل از : سیر ، سبزه ، سمنو ، سماق ، سرکه ، سیب ، سنجد است و یک سری اجزا در کنار اینها قرار میگیرند سکه ، قرآن ، دیوان حافظ ، آینه و شمعدان.در بعضی از شهرهای ایران نسبت به سنت خودشان اجزای دیگری هم در سفره هفت سین قرار میدهند.

_7سین

هر یک از اجزای هفت سین نمادی را بیان میکند به همین دلیل در سفره قرار میدهند تا در سال نو این خوش یمنی برایشان اتفاق بیافتد.
سبزه که یکی از اجزای اصلی ۷ سین است نماد خوش رفتاری و شادی است.
سنجد نماد فرزانگی و زایش است.
سیب نماد سلامتی است.
سمنو نماد قدرت و شجاعت است.
سیر نماد نشان سیری چشم و دل
سرکه نماد رضایت و تسلیم بودن است.
سکه که نشانگر افزایش دارایی و رزق و روزی حلال است.
بسیاری از مردم علاقه دارند که یک سفره ۷سین متفاوتی داشته باشند و با استفاده از خلاقیت و ایده شکل سفره و اجزای آن را متفاوت در کنار هم قرار میدهند تا جلوه ی بصیری زیبایی به خود گیرد.

7_سین

 

بازدید : 205 نفر      تاریخ ارسال : ۱۳۹۶/۱۱/۰۶      نویسنده : unnamed      موضوع : دسته‌بندی نشده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات
تبلیغات شما با کمترین هزینه در این قسمت

تمامی حقوق مادی و معنوی برای سایت نوروز 97 محفوظ می باشد.